Mít vlastní rentu
je dnes nutnost!


Jen si sami sebe představte:

Ráno vstávám, koukám z okna
a rozhoduji se co dnes budu dělat.
Zda vůbec budu něco dělat.

Krásná představa, že?


.... a chci ji realizovat, chci takto žít?
.... opravdu CHCI RENTU ?
 
chcirentu.cz / Investování do akcií - co musíte vědět? (o sobě)

Investování do akcií - co musíte vědět? (o sobě)

Přemýšlíte o investici do akcií. A hledáte do kterých?
Než začnete řešit konkrétní akcii, tak si opovězte na otázku: Jaký je vlastně můj vztah k akciím?
Že nevíte jak to zjistit? Položte si tedy další otázky:
- Kdo jsem?
- Co investuji?
- Na jak dlouho?
- Co budu dělat když?


Připadá Vám to zbytečné? Tak věřte, že i na burze platí: Nejdříve poznej první sebe a pak teprve svět.

Pokud se nepoznáte, tak Vás proškolí právě burza. A tam se školí za peníze. Takže hurá na první otázku...

Kdo jsem?
Kdo jsem? aneb proč chci koupit akcie? Podle motivu nákupu akcií se dají lidé rozdělit do třech skupin - Investor, Spekulant a Gambler.

- Investor chce získat část zisků zvolené společnosti nebo v delším horizontu profitovat z rostoucí ceny společnosti. Proto sleduje společnost ještě dříve, než do ní vstoupí, má pravidla pro vstup i výstup z investice. Např. dosažení cílové ceny akcie, změna dividendové politiky, změna atraktivnosti oboru atd.

- Spekulant chce vydělávat v poměrně krátkém časovém období na pohybu cen dané akcie. Většinou na základě nějakých informací (např. očekávaných výsledků společnosti), cyklické chování nebo z analýz grafů. I spekulant má svůj obchodní plán - má celý systém podmínek pro vstup a výstup pozice. Také své strategie testuje na historických datech, aby si ověřil statistickou funkčnost.

- Gambler, tak ten miluje vzrušení ze hry. Tvrdí, že chce zisk, ale chová se jak sázkař, někdy vyhraje někdy ne. Gambler nemá žádný systém, nakupuje podle nálady, prodává v lepším případě v eforii ze zisku nebo v záchvatu paniky, zachraň alespoň něco.

Co investuji?
Peníze, určitě. Ale je potřeba vědět, jak moc jsou pro Vás důležité? Můžete je postrádat?
V tomto bodě se řídím se dobrou radou, kterou jsem před mnoha lety dostal.
Peníze, za které kupuješ akcie, rovnou škrtni za svého rozpočtu. Už na ně nespoléhej, už jsou investované.

Rozumíte? Ne? Tak jinak je nutné si uvědomit, co je to vlastně investice. Investice je vložení určité hodnoty (v tomto případě peněz) do nějakého podniku za účelem vytvoření zisku. Investice bývá na určitou dobu a následuje výstup z investice.

Ještě stále nerozumíte?
Tak jinak, zkuste si představit, že si třeba otvíráte kavárnu. Vezmete investiční sumu a zaplatíte první nájem, nakoupíte vybavení, nakoupíte zásoby, najmete lidi. Peníze na otevření kavárny jsou pryč, už se nevrátí. Kavárnu Vaši lidé vedou a podle toho jak se jim daří, tak máte procenta z provozu. V okamžiku, kdy svoji kavárnu prodáte dostanete za ní určité množství peněz.
Procenta z provozu kavárny = dividenda, hodnota kavárny při prodeji = výstupní cena akciového balíku.

Když pochopíte, že investování do akcí je to stejné, tak získáte jiný pohled na věc. Zbavíte negativních emocí z poklesu tržní hodnoty akcie. Proč? Protože víte, že máte vyhodnotit situaci. Proč se kavárně daří zrovna takto. Navíc jako bonus dostanete i to, že si nákup dané akcie lépe rozmyslíte. Kavárnu si taky neotevřete uprostřed lesa. Zde patří připomenout fakt, že i Vaše milá kavárna může zkrachovat. Právě proto je nutné investovat jen tolik, kolik můžete postrádat.

Na jak dlouho?
Pokud jste investor, tak je potřeba akceptovat skutečnost, že hodnota společnosti roste několik let. Dividendy se vyplácí ve stanovených termínech. Dividendy mohou měnit svou výši, dle zisků společnosti. Opět se nabízí srovnání s kavárnou. Někdy je zákazníků více a jsou dobré tržby. Někdy jsou kupci, co chtějí Vaši kavárnu, roste její hodnota. Už rozumíte?

Co budu dělat když?
Musíte mít systém pravidel, pro výběr oborů akcií, pokračujte podmínkami nákupu, sledováním vývoje, kdy provést úpravu pozice (rozšíření, redukování) až po uzavření pozice.

Mějte na paměti, že každý má své pravidla a jsou jen jeho. A proto Vám Vaše pravidla ani nemohou neposkytnout možnost předvídat chování ostatních účastníků burzy.
Pokud se chcete pokusit předvídání nebo jste udiveni z chování drobných investorů, tak doporučuji knihy na téma psychologie davu.


Závěrem jen malé doporučení, nemáte-li odpovědi na předchozí otázky, tak buďte opatrní ve svých obchodech. Bude totiž následovat škola praxí. V ní můžete sledovat a analyzovat své chování. Historie obchodů Vám totiž ukáže kam patříte. Pokud se znáte špatně, budete platit vyskoké školně.

Přeji Vám jen dobré obchody.